Dom Pomocy Społecznej w Rokocinie

O Nas:

 

Dom Pomocy Społecznej w Rokocinie jest placówką prowadzoną przez Zarząd Powiatu Starogardzkiego. Zlokalizowany jest w miejscowości Rokocin k/ Starogardu Gdańskiego. Przeznaczony jest dla dorosłych mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie. Dysponuje 86 miejscami.

Jednostka macierzysta znajduje się w miejscowości Rokocin, gdzie w dwóch Domach przebywa aktualnie łącznie 51 mieszkańców. Oba Domy mają zabudowę pałacową pochodzącą z XIX wieku. Otoczone są pięknym parkiem z drzewostanem liściastym, usytuowane w zaciszu krajobrazu wsi kociewskiej ok. 6 km od miasta Stargard Gdański; przy międzynarodowej trasie nr 22 Chojnice - Stargard Gdański - Elbląg.

W najbliższym otoczeniu znajdują się lasy i jeziora, które umożliwiają stały kontakt z naturą. Sam pałac wchodzi w skład zespołu dworsko - parkowego i tradycjami rezydencji ziemiańskiej sięga XVI wieku. Aktualny budynek powstał w połowie XIX wieku. Ma kształt wydłużonego prostokąta z płytkim rytalitem i dobudowaną werandą w północno - wschodnim narożniku. Elewacja pałacu jest o wystroju klasycyzującym z zachowanymi licznymi elementami detali architektonicznych. Wewnątrz zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa. W salonie zobaczyć można stiukową dekoracje sufitu.

Dom Pomocy Społecznej jest formą instytucjonalną pomocy społecznej konieczną dla osób, których nie można przystosować w pełni do samodzielnego życia w miejscu ich zamieszkania ze względu na wiek, schorzenie, niepełnosprawność, sytuację życiową, warunki rodzinne, mieszkaniowe, materialne , mimo zastosowania wszystkich form pomocy.

 

Placówka posiada dwie filie zlokalizowane na terenie Starogardu Gdańskiego:

W oddziale "Niezapominajka" przebywa aktualnie 15 mieszkańców, natomiast w oddziale "La Guardia" 20 podopiecznych. Oba te oddziały charakterem zbliżone są do domu rodzinnego. Zakwaterowanie: pokoje od jedno - do czteroosobowych.
 

Przedział wiekowy: 28 - 74 lat.

  • Filia "Niezapominajka", ul. Jagodowa 19, 83-200 Starogard Gdański
  • Filia "La Guardia", ul. Pawia 4, 83-200 Starogard Gdański

Bezpośrednio z mieszkańcami pracuje zespół opiekuńczo - terapeutyczny składający się z opiekunów, instruktorów terapii zajęciowej, pielęgniarek, pokojowych , jak również pracownika socjalnego oraz specjalisty - oligofrenopedagoga. Na rzecz mieszkańców pracuje także dział administracyjny oraz dział gospodarczy i obsługi.